Takvim
YALÇIN METAL
ADATEPE APARTMANI

TİYATRO " İÇERDEKİLER "

Levent KIRCA’ nın Oyunlaştırdığı ve yönettiği “İÇERDEKİLER” adlı politik tiyatro oyununun ilk gösterimini 27 Nisan 2013 günü Ankara Anadolu Gösteri ve Kongre salonunda izledik.

                                                                   Yakup İNCE. 

 

“ İÇERDEKİLER “  aydınlatıyor

Ankara’da 3 bin kişinin izlediği oyunda birçok kişi gözyaşlarını tutamadı

Levent Kırca’nın Silivri ve Hasdal’da tutsak olan aydınların ve komutanların yazdığı kitaplardan oyunlaştırdığı “İçerdekiler” ilk kez Ankara’da seyirciyle buluştu.

Heyecanla, coşkuyla ve gözyaşlarımızla izledik.

Ankara’da Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde “İçerdekiler” oyununa ilgi büyüktü. Ergenekon ve Balyoz tertiplerinde hedef alınan yurtseverlerin gerçek öykülerinin anlatıldığı oyunda tutuklu yakınlarının çok etkilendikleri görüldü. Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği oyunda birçok kişi gözyaşlarını tutamazken, birçok kişi de yaşanan hukuksuzlukları alkışlarla protesto etti. Müziğini dünyaca ünlü sanatçımız Fazıl Say’ın yaptığı oyunda, Fazıl Say’ın görüntülerinin ekrana yansıması sırasında Fazıl Say’a da büyük alkış geldi. Bu arada izleyiciler Fazıl Say’a verilen cezaya karşı tepkilerini de dile getirdiler.

 

Oyunlaştıran ve Yöneten: Levent Kırca
Kaynak Kitaplar: Semih Çetin’in Bir İhanetin Öyküsü, Tuncay Özkan’ın Hapiste Yatacak Olanlara Öğütler, Güldal Mumcu’nun İçimden Geçen Zaman, Nilgül Doğan’ın Adını Siz Koyun, Gülşah Balbay’ın bir röportajından ve Ergenekon davasının tutuklu sanığı Yarbay Mustafa Dönmez’in bir röportajından esinlenilmiştir.
Müzik: Fazıl Say

1.Hikaye: Gülşah Balbay Mustafa Balbay'ın eşidir. Balbay Ergenekon kapsamında tutuklanınca... Karısı ve çocukları açısından, bir de hapisteki Balbay açısından anlatılan bir hasret hikayesi. "Bir Tek Hasretin İlacı Yok"  başlığı altında anlatılıyor.

2.Hikaye: Amiral Semih Çetin, "Balyoz" başlıklı tutukluluk öyküsünde hapiste olduğu için kızının düğününe katılamayacaktır. Bakanlıktan kızının nikahını Hasdal Cezaevi’nde yapılabilmesi için müsaade alır. Tutuklular tarafından cezaevi süslenir. Ve Amiral Semih Çetin kızının ve damadının düğününü cezaevinde gerçekleştirir. Düğün alayı evine dönerken sonunda amiral de hücresine döner.

3.Hikaye: Bu öykümüz de "Tuncay Özkan" ın kaleme aldığı "Hapiste Yatacak Olana Öğütler" kitabından oluşmaktadır. Tuncay pratik bilgiler aktarmaktadır seyircilere. Örneğin, çamaşırları çamaşır suyuyla elde yıkamaları halinde elleri zarar görmektedir. Önce ayaklarıyla yıkamayı keşfederler. Bunun adını da " Topukmatik" koyuyorlar. Ne var ki deterjan ve çamaşır suyu ayaklarını da yıpratmaktadır... Tuncay bir keşif yapar, çamaşırlar su bidonuna konulur. Ve ortada çalkalanarak yıkanır. Böylece hapishanede çamaşır makinesi icat edilmiştir. Çamaşırı yıkayan kişi bidonu sağa sola sallayarak hem spor yapmakta hem de kendisine zarar vermeden çamaşırlarını temizlemektedir.

4.Hikaye: Dördüncü hikayemiz de" Gürdal Mumcu" nun anılarından oluşmaktadır. Eşi "Uğur Mumcu" ile birlikte bir gün evden çıkarken, önden giden Uğur Mumcu’ nun arabasının patlatılarak nasıl suikasta uğradığı anlatılmaktadır. "Gürdal Mumcu"  ve çocuklarının cenazeye kadar yaşadıkları, Gürdal Mumcu’ nun gözüyle anlatılmaktadır. 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret157451
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.022431.1467
Euro33.621833.7565
Hava Durumu
Çatalzeytin Nöbetçi Eczaneler