Takvim
YALÇIN METAL

ANKARA’ NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 97' NCİ YILI KUTLU OLSUN.

Kurtuluş Savaşı'nın bitimi ve İstanbul'un yabancı işgalinden kurtuluşundan sonra devlet merkezi işinin kanunlaşması gerekiyordu. 13 Ekim 1923 günü bir kanun teklifi ile “Türkiye devletinin makamı idaresi Ankara şehridir” dendi.

ANKARA’ NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 97 YILI KUTLU OLSUN.

Kurtuluş Savaşı'nın bitimi ve İstanbul'un yabancı işgalinden kurtuluşundan sonra devlet merkezi işinin kanunlaşması gerekiyordu.

13 Ekim 1923 günü bir kanun teklifi ile “Türkiye devletinin makamı idaresi Ankara şehridir” dendi.

Kanunun gerekçesinde “İstanbul, Türk milletinin müdafaa vasıtalarına mevdu olarak ilelebet korunacaktır. Devlet merkezinin Ankara olması zaruridir” deniliyordu.

Bu toprakları bize vatan yapan Ebedi Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK, aziz şehitlerimiz, gazilerimiz, kutlu ruhlarınız şad olsun.

Büyük Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ebediyete kadar var olsun. Yolunuzda yürüyeceğiz son nefesimize kadar.

Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Ne Mutlu Türküm Diyene!

ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 6 NEDENİ:

Ankara’nın başkent olmasının altında yatan 6 önemli neden bulunuyor.

Bunlar;

  1. Ankara’da doğal olarak meydana gelen Kuva-yı Milliye ruhunun Milli Mücadele’yi ateşleyen ve şekillendiren bir güç olması ve bunun Ankara’yı Milli Mücadele’de bir sembol haline getirmesi.
  2. Ankara’nın jeopolitik, stratejik ve coğrafi konumunun uygun olması, Anadolu’nun tam ortasında yer alması ve bu yönüyle güvenli olması, etrafının dağlarla çevrili olmasının İşgal edilmesini zorlaştırması.
  3. Ankara’nın, Anadolu’nun tam kalbinde olmasının yanında Batı Cephesi’ne de yakın olması. Batı Anadolu’dan ve İstanbul’dan gelen demir yollarının Ankara’ya kadar ulaşması, Bundan dolayı ulaşım ve haberleşme imkânının daha kolay olması.
  4. Ankara’nın daha önceden işgale uğramamış olması.
  5. Ankara’nın İstanbul’a yakın olması. Bu sayede İstanbul’daki gelişmeleri daha yakından takip etme imkânına sahip olması.
  6. Son zamanlarda bilhassa halk arasında İstanbul’un siyasal ve toplumsal çevresine karşı duyulan güvensizliğin iyiden iyiye artmış olması.

(Kaynak: Yeniçağ: Ankara'nın başkent oluşunun 97’inci yıl dönümü? Ankara nasıl başkent seçilmiştir? Ankara’nın başkent oluşunun nedenleri nelerdir? )

12 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret74437
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.30248.3357
Euro9.69179.7306
Hava Durumu
BMS Su Arıtma Cihazları
Çatalzeytin Nöbetçi Eczaneler

Son Dakika