Takvim
YALÇIN METAL

MUTLU SON!.. KASTAMONU’NUN YENİ BARAJI SU TUTMAYA BAŞLADI:

06/06/2024

Kastamonu’da Tosya Akbük Barajının tamamlanarak su tutma işleminin gerçekleştirildiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Tosyalı hemşerilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

MUTLU SON!.. KASTAMONU’NUN YENİ BARAJI SU TUTMAYA BAŞLADI:

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern su sağlamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su dağıtma ve dağıtım yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı koruma için tüm gücüyle yanar, sürdürülebilir su teknolojisiyle da suyun onun damlasına sahip çıkıyor.

TOSYA AKBÜK BARAJI TAMAMLANDI

Kastamonu'da Tosya Akbük Barajının tamamlanarak su tutmanın gerçekleştirildiği yerde DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Tosyalı hemşerilerimize ve hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Genel Müdür Balta; “İnşaatta 1 milyon 70 bin m3'lük gövde dolgusunu, ulaşım yollarını, dolusavak imalatlarını tamamladık ve barajda su tutma sürecini gerçekleştirmek için sürekli olarak ve Tosya ilçemize 1 Baraj daha kazandırdık. Hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

TOSYALI ÜRETİCİLERE YILDA 43 MİLYON 950 BİN TL EK GELİR

5 bin 860 dekarlık araziye can suyu verecek olan Akbük Barajı'nın bölgesel tarımı için büyük önem verdiğini belirten Mehmet Akif Balta; “Baraj sayesinde modern sulama ile tanışacak 5 bin 860 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip dikebilecek. Kazançları artacak. Tosyalı, 2024 yılı boyunca yılda yaklaşık 43 milyon 950 bin TL daha fazla kazanacak” dedi.

1 MİLYON 890 BİN M3 SU DEPOLAYACAK

Temelden 62 metre olarak projelendirilen Tosya Akbük Barajı'nın gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirildi. 1 milyon 890 bin m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 5 bin 860 dekar araziye can suyu verecek.

Kaynak: www.aciksoz.com.tr

37 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam137
Toplam Ziyaret169417
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Hava Durumu
Çatalzeytin Nöbetçi Eczaneler