Takvim
YALÇIN METAL

KARAÇOMAK BARAJINDA ALARM:

27/06/2024

Kastamonu'da içme suyunun önemli bir kısmını karşılayan ve tarım faaliyetlerinde de kullanılan Karaçomak Barajı'nda artan sıcak ve yağışsız hava dolayısıyla su seviyesinde ciddi oranda düşüş yaşanıyor.

KARAÇOMAK BARAJINDA ALARM:

Dünya üzerinde yaşanan küresel iklim değişikliği etkilerini göstermeyi sürdürüyor. Kastamonu'da da özellikle son 1 ayda artan sıcaklıklar ve yağışsız havanın etkisiyle su kaynaklarında olumsuz etki gözleniyor. 

Son günlerde Kastamonu'da yaşanan sıcak hava dalgası ve yağışların azalması, bölgedeki su kaynaklarını olumsuz etkiliyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, Kastamonu'da içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Karaçomak Barajı'nda su seviyesi ciddi oranda düştü.  Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü tarafından alınan güncel verilere göre Karaçomak Barajı'nın doluluk oranı yüzde 14,3 seviyesine kadar geriledi.

Bölgedeki içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamasının yanı sıra tarım faaliyetlerinde de kullanılan Karaçomak Barajı'ndaki doluluk oranı endişe yaratıyor.

Kastamonu köylüsünün tarım ürünlerini sulamasında da büyük önem taşıyan Kastamonu Karaçomak Barajı'ndaki su seviyesinin yükseltilmesi ve seviyenin korunması adına tedbir alınması önem taşıyor.

Kaynak: www.aciksoz.com

55 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret171563
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Hava Durumu
Çatalzeytin Nöbetçi Eczaneler